45. Sprawa Gazy w MTS: dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek

Gościnią w tym odcinku podcastu Reorient jest dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek (na mediach społecznościowych znana jako Pani od Praw Człowieka), która pracuje w Instytucie Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, niezależna konsultantką ds. ochrony praw człowieka.

🔹 Najnowszy odcinek podcastu zagłębia się w aktualne wydarzenia dotyczące trybunałów międzynarodowych i sprawy Gazy. Rozpoczynamy od analizy decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) oraz kontrowersji wokół niezarządzenia zawieszenia broni jako środka tymczasowego w decyzji MTS ze stycznia.

🔹 Zastanawiamy się, czy brak egzekwowania środków tymczasowych przez Izrael prowadzi do kryzysu praworządności międzynarodowej.

🔹 Przyglądamy się również politycznym deklaracjom poparcia dla obu stron konfliktu, wraz z ich ewentualnym praktycznym znaczeniem, w tym planowanej interwencji w MTS przez niektóre państwa.

🔹 Pytamy, dlaczego inne sprawy dotyczące Izraela i Palestyny, toczące się przed MTS, są rzadko omawiane w mediach i debacie publicznej (np. wniosek o wydanie opinii doradczej złożony przez Zgromadzenie Ogólne NZ dot. konsekwencji prawnych wynikających z polityki i praktyk Izraela na okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we Wschodniej Jerozolimie oraz sprawa Nikaragua przeciwko Niemcom w związku z ich udziałem w trwającym prawdopodobnym ludobójstwie.

🔹 Na koniec omawiamy informacje na temat możliwych nakazów aresztowania wobec wysokich urzędników izraelskich, w tym Netanyahu, przez Międzynarodowy Trybunał Karny.


Ten odcinek powstał dzięki wsparciu matron i patronów na Patronite. Podcast Reorient możesz wspierać dobrowolnymi wpłatami na www.patronite.pl/reorient.

-

Edycja dźwięku: www.tostanki.pl


Muzyka w intro i outro: Stock Media provided by jnihiser1 / Pond5.

Zdj. na okładce: Peace Palace (Vredespalais) - Houses the International court of Justice - the principal Judiciary body of the United Nations, Ontheway Advice via Wikipedia.

Previous
Previous

46. Pakt migracyjny i Polska wobec migracji: dr Magdalena Nazimek

Next
Next

44. Kolonializm osadniczy: dr Magdalena Pycińska