53. Ekobójstwo w Palestynie: dr Natalia Pitala
Gościnią odcinka jest dr Natalia Pitala – ekolożka, popularyzatorka literatury i filmu palestyńskiego, autorka bloga Smutna pomarańcza oraz konta @smutna.pomarancza na Instagramie. Obecnie pracuje nad książką poświęconą ekologicznym aspektom kolonizacji i okupacji Palestyny.
Punktem wyjścia do rozmowy jest jej tekst opublikowany w Dwutygodniku, zatytułowany „PALESTYNA: Narracje o przyrodzie w służbie kolonizacji”. Rozmawiamy o tym, w jaki sposób natura – drzewa, pustynie, woda – staje się narzędziem opresji, świadkiem przemocy, ale także przestrzenią oporu.
🔷 Co się wydarzyło z przyrodą w Palestynie przez ostatnie 76 lat?
Przyglądamy się m.in. izraelskim projektom zalesiania, które nie miały na celu ochrony środowiska, lecz zasłonięcie ruin palestyńskich wiosek. Mówimy o sosnach sadzonych przez Żydowski Fundusz Narodowy – roślinach obcych dla lokalnych ekosystemów, które dziś płoną wokół Jerozolimy.
🔷 Skąd wziął się mit „zazieleniania pustyni”?
Jak kolonialna opowieść o „ujarzmianiu dzikiej ziemi” została wpisana w izraelską politykę środowiskową i jak łączy się to z europejskimi wyobrażeniami o naturze, cywilizacji i kontroli?
🔷 Czym jest greenwashing w kontekście okupacji?
Analizujemy przypadek Doliny Chula – najpierw osuszonej i zniszczonej w imię „postępu”, a następnie symbolicznie przywróconej naturze, w ramach projektów PR-owych. Rozmawiamy o tym, dlaczego tak trudno rozmontować narracje „zielonego wizerunku” Izraela – nawet w dobie rosnącej świadomości klimatycznej.
🔷 Jak wojna i ludobójstwo wpływają na środowisko?
Mówimy o Gazie jako miejscu katastrofy ekologicznej – zniszczonej infrastruktury wodnej, zasolenia gleby, odpadów wojennych. Zastanawiamy się także, jak lokalna degradacja środowiska może wpływać na globalne procesy klimatyczne.
Ten odcinek powstał dzięki wpsółpracy z Wydawnictwem Literackim oraz wsparciu matron i patronów.
Podcast Reorient możesz wspierać finansowo na www.patronite.pl/reorient oraz na www.buycoffee.to/reorient.
Edycja dźwięku: www.tostanki.pl
Muzyka w intro i outro: Stock Media provided by jnihiser1 / Pond5.
Zdj. na okładce: via UNSPLASH