Nowa książka! “Islam w polskim sądzie”, Ewa Górska, Anna Juzaszek

książka Islam w polskim sądzie, Ewa Górska, Anna Juzaszek

Już jest długo zapowiadana książka dr Ewy Górskiej i Anny Juzaszek!

Autorki książki “Islam w polskim sądzie” postawiły przed sobą dwa główne cele. Po pierwsze, postanowiły zbadać, co dzieje się, gdy islam pojawia się na polskich salach sądowych. Po drugie, podjęły się dekonstrukcji potencjalnych stereotypów dotyczących islamu, które mogą być reprodukowane w ramach systemu wymiaru sprawiedliwości. Przedstawione wnioski są rezultatem badań empirycznych, opartych na analizie dostępnych w Internecie uzasadnień wyroków sądowych oraz akt postępowań związanych z przestępstwami motywowanymi nienawiścią.

Książka kierowana jest nie tylko do środowiska prawniczego, ale również do wszystkich osób zainteresowanych problematyką mniejszości, uprzedzeń oraz orientalizmu w prawie.

Książka została opublikowana w otwartym dostępie i można ją pobrać za darmo.

O autorkach:
Ewa Górska – doktorka nauk prawnych i absolwentka kulturoznawstwa bliskowschodniego. Pracuje jako adiunktka w Future Law Lab i w Zakładzie Socjologii Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukowo zajmuje się współczesnym prawem muzułmańskim, sytuacją prawną w Palestynie oraz orientalizmem, a ostatnio prowadzi badania nad islamofobią w polskim prawie. Współpracuje z organizacjami społecznymi w Polsce i zagranicą i zajmuje się popularyzowaniem nauki, m.in. prowadzi podcasty „Reorient” oraz „Prawo Przyszłości”. 

Anna Juzaszek – doktorantka socjologii prawa w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego na interdyscyplinarnym programie „Society of the future”. Magistra prawa i socjologii oraz licencjatka kulturoznawstwa. Kierowniczka grantu Preludium 19 „Zakaz zawierania małżeństw wyłącznie religijnych z perspektywy praw człowieka w Europie”. Autorka wielu artykułów z zakresu relacji prawa i kultury. Naukowo zajmuje się empirycznymi badaniami nad prawem, mniejszością muzułmańską w Indiach oraz prawami człowieka, w szczególności prawem do małżeństwa oraz prawem do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. 


Książka powstała w ramach projektu Empathy: Let’s Empower, Participate and Teach Each Other to Hype Empathy. Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland, finansowanego przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie należą wyłącznie do autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani Komisja nie ponoszą za nie odpowiedzialności.


Podcast Reorient możesz wspierać dobrowolnymi wpłatami na Patronite: www.patronite.pl/reorient


Previous
Previous

44. Kolonializm osadniczy: dr Magdalena Pycińska

Next
Next

43. Hidżab: dr Karolina Rak